Zavítejte do malebné rybářské vesničky Weligama, kde se rybaří na kůlech

Srí Lanka lákala od dávných dob cestovatele i milovníky dobrodružství, již ve 4. století ji navštívil slavný čínský cestovatel Fa-sien a její návštěvu nevynechal ani Marco Polo. Dnes počet turistů, kteří Srí Lanku ročně navštíví překračuje číslo 2 miliony. Na ostrov míří za zážitky spojenými s nádhernou exotickou přírodou, bohatou historií i zajímavou kulturou. Všechny tyto důvody se potom snoubí do podoby malebné rybářské vesničky Weligama, která symbolizuje vše, co je na cestování do exotiky přitažlivé.

Ráj na jihu Srí Lanky


Poblíž jižního cípu ostrova, asi 150 km od hlavního města Colomba, leží městečko nesoucí název Weligama, To se stalo jednou z nejvyhledávanějších turistických destinací na Srí Lance, a to hned z několika důvodů. Tím prvním jsou nepochybně nádherné písečné pláže odpovídající obecné představě tropického ráje. Relaxace, surfování, potápění… to vše a mnohem více nabízí Weligama všem milovníkům odpočinku pasivního i aktivního.

Historie i kultura


Přímo ve městě nebo v jeho blízkém okolí se potom nachází celá řada historicky významných památek. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít příležitost spatřit do skály vytesanou sochu jednoho z tzv. bódhisattvů, významných figur v Buddhismu, která pochází z doby mezi 6. a 9. stoletím našeho letopočtu. Podle legendy představuje krále zázračně vyléčeného z lepry, který poté následoval cestu dobra.

Dlouhou historii má i místní tradice výroby zdobených krajek, jejíž počátek sahá do doby 16. století, kdy ji na ostrov přinesli Portugalci. Právě turismus je prvek, který může tuto krásnou řemeslnou tradici zachránit, neboť počet těch, kteří toto krásné umění ovládají a mají chuť se mu věnovat se bohužel rok od roku snižuje. Zájem ze strany turistů tak může obnovit i chuť místních obyvatel tradici udržet.

Rybaření na bidýlku


Tou nejznámější atrakcí, díky které je Weligama známá a vyhledávaná cestovali z celého světa je umění místních rybářů, kteří pro lov ryb používají zajímavý a zcela specifický způsob. Při lovu ryb totiž vztyčí několik metrů od pobřeží kůl, na který se posléze se zkříženýma nohama posadí a čekají až se jim na bambusový prut ryba chytí. Tento zajímavý způsob rybaření má v oblasti více než 300letou tradici a při jeho pozorování člověk zkrátka nemůže neobdivovat šikovnost místních rybářů.

Krásy písečné vesnice

Weligama znamená v překladu místního jazyka „písečná vesnice“. Jako by vám tento název radil vyrazit na procházku po krásných písečných plážích. Při odlivu po nich můžete dojít až na malý ostrůvek Tabrobana, který v 50tých letech natolik očaroval spisovatele Paula Bowlesova, že se rozhodl jej odkoupit a kde posléze dokončil svoji asi nejznámější knihu – Pavoučí dům. Kombinace krásné přírody, historie i tradic dělá z tohoto malebného městečka jeden z dobrých důvodů, proč vyrazit na poznávací zájezd na Srí Lanku .