Cestovat lze z mnoha různých důvodů, někdo od zájezdů do exotiky očekává odpočinek a relaxaci v lehátku u hotelového bazénu, někdo vyhledává adrenalinové zážitky při potápění nebo letech na paraglidu, jiný je fascinován přírodními krásami té či oné destinace. Každý z těchto důvodů k cestování je plně legitimní, ať už ale budete cestovat kamkoliv, zážitek z vašeho pobytu bude vždy významně bohatší a silnější, pokud se rozhodnete dozvědět se něco o kultuře a historii země a jejích obyvatel. O Vietnamu to platí dvojnásob, neboť vietnamská společnost a její historie je skutečně fascinující a nesmírně zajímavá. Nenechte si proto při vaší návštěvě Vietnamu ujít návštěvu Hanojského etnologického muzea!

Vietnam – fascinující rozmanitost


V roce 1960 měl Vietnam necelých 30 milionů obyvatel, dnes je to více než 92,5 milionu. Stejně fascinující jako tento nárůst je však i rozmanitá skladba obyvatelstva. Asi devět milionů obyvatel se totiž hlásí k některé z početných etnických menšin, které doplňují majoritní část společnosti tvořenou skupinou Kinh , někdy nazývanou též Viet.


Etnologové dělí obyvatele Vietnamu na 54 skupin lišících se od sebe kulturou, zvyky, oděvy nebo třeba podobou tradičních obydlí. Mnozí příslušníci těchto etnických menšin stále žijí tradičním způsobem života a nejlepší způsob, jak se o nich dozvědět více je navštívit některou z jejich vesnic. To je však většinou mimo možnosti běžného turisty, nemluvě o tom, že osobně se seznámit se všemi kulturami by byl úkol na dlouhé roky. K několikaletému projíždění Vietnamu však existuje snadno dostupná alternativa, kterou je návštěva etnologického muzea v hlavním městě Vietnamu, v Hanoji.

Etnologické muzeum – Vietnam křížem krážem


Hanojské etnologické muzeum otevřené v roce 1995 leží asi 7 km od centra tohoto úžasného města a pohodlně se k němu dostanete buď místním autobusem nebo s pomocí taxi. V areálu muzea budete moci obdivovat umělecké předměty, oděvy či dokonce některá obydlí typická pro vietnamské národnostní menšiny. Právě budovy jsou v muzeu možná tím nejzajímavějším. Celkem jich je v prostoru muzea deset a všechny jsou věrnou kopií domů skutečně stojících v různých částech země.


Dozvíte se zde také mnohé o jejich kulturních zvycích a obyčejích i zajímavosti z historie dávné i nedávné. Budete-li mít navíc štěstí, je možné, že bude v muzeu zrovna probíhat i některé představení související s folklórem (oblíbené je např. tradiční vietnamské vodní loutkářství).

Myslíte-li to s cestováním vážně a chcete-li si ze zájezdu do Vietnamu odnést poznání místní kultury a obyvatelstva, nenechte si návštěvu etnologického muzea v žádném případě ujít!