Srí Lanka je ostrovním státem omývaným vodami Indického oceánu. Archeologické nálezy svědčí o tom, že Cejlon – jak zní název ostrova a do roku 1972 i státu, který se na něm rozkládal – byl obydlen již před desítkami tisíc let. První písemnou zmínku o Cejlonu a království Lanka, které se na něm nacházelo, přinesl již starobylý indický epos Ramayana. Dnes je Srí Lanka zemí, která je vyhledávána cestovateli ze všech koutů světa. Země jim poskytuje mnohá lákadla od bělostných pláží a starověkých ruin přes exotickou přírodu či světově proslulý čaj. Povede váš další zájezd do exotiky právě tam?

Příroda Srí Lanky

Tvar ostrova může v atlasu připomínat slzu pod Indickým poloostrovem. V jeho vnitrozemí se zvedá do výše pohoří, jehož nejvyšším vrcholem je hora Piduratalagala s výškou 2524 m. Plastický terén i monzuny vedou k vysoké variabilitě prostředí, obecně se však jedná o tropický ostrov s tropickou vegetací. Ti, kdo hledají odpočinek a relaxaci v exotické přírodě, při zkoumání fauny i flory, budou mít na Srí Lance dostatek možností k prožití nezapomenutelných zážitků při pobytech v některém z několika národních parků na ostrově. Srí Lanka má navíc nezvykle vysoký počet endemických druhů fauny i flory, které se nikde jinde na světě nevyskytují a vy si tak můžete být jistí, že nuda vám na Cejlonu rozhodně nehrozí.

Tropický ráj

Na Srí Lance si na své přijdou i milovníci relaxace na plážovém lehátku, ve stínu palmových listů a výhledem na bělostný písek i azurově modré moře. Oblasti i městečka s krkolomnými názvy jako Tricomalee a Galle nebo Unawatuna či Hikkaduwa nabízejí dlouhé kilometry nádherných pláží, která navíc v mnoha případech nejsou vůbec zalidněné a jejich návštěvníci tak mohou skutečně okusit pravý tropický ráj známý spíše z filmů a prospektů než ze skutečných návštěv resortů na různých místech světa. Panorama vám dokreslí nesmírně fotogenické vápencové vrcholky vyčnívající nad hladinu, součást tzv. Adamova mostu, korálové struktury táhnoucí se od Srí Lanky až po Indii.

Bohatá kultura

Návštěva Srí Lanky by v žádném případě nebyla kompletní bez, alespoň letmého, seznámení s místní historií a bohatou kulturní tradicí. Historické památky naleznete prakticky všude, oblastí, jejíž návštěvu byste ale rozhodně neměli vynechat, je ale tzv. Kulturní trojúhelník ležící mezi města Kandy, Polonnaruwa a Anurádhapura. Právě v této oblasti měli svá sídla mnozí králové a není zde proto nouze o starobylé paláce, chrámy či monumentální sochy. Vynechat byste neměli ani kulturu „živou“. Při pohledu na sběrače čajových lístků na plantážích či známé rybáře na kůlech není těžké uvědomit si věci, na které ve shonu západní civilizace často zapomínáme. Objednejte si proto zájezd na Srí Lanku ještě dnes!