Historie Jamajky začíná mnohem dříve, než v roce 1494, kdy u jejích břehů zakotvil Kryštof Kolumbus. Po lidech, kteří tu žili předtím se toho do dnešních dnů bohužel dochovalo žalostně málo. Důvodem je značně turbulentní historie, kterou má tento třetí největší ostrov v Karibiku za sebou. Jamajka (slovo pochází z indiánského Xaymaca) měla nejprve postavení kolonie španělské, v polovině 17. století pak britské. Život zde byl ale spíše než vládami koloniálních mocností diktován realitou spojenou s pirátskými útoky nebo vzpourami místních obyvatel. Temnou kapitolu v historii Jamajky tvoří i období intenzivního importu otroků, jejichž potomci dnes tvoří základ místní populace. Jamajka má mnoho symbolů, rum pojmenovaný po bukanýrovi, který zde měl základnu – Captain Morgan – nebo reagge jsou jedněmi z nich. Tím dalším je pak malý kolibřík, ptáče - lékař. Zajímavostí je tu k vidění i prožití dost, povede Vaše cesta do exotiky právě sem?

Jamajský národní pták?

Kolibřík červenozobý, latinsky Trochilus Polytmus, je malý kolibřík, který se i přes svojí malou velikost (je dlouhý asi 10 cm) vyšvihl až na pozici milovaného národního symbolu i přes to, že na Jamajce nalezneme taková zajímavá zvířata jako je krokodýl. Zodpovědný je za to fakt, že žije jen a pouze na Jamajce a jeho pírka hrají národními barvami ostrova – černou a smaragdově zelenou. I pro původní indiánské obyvatele měl však kolibřík velký význam, neboť jej považovali za kouzelného a měl být podle nich vtělením mrtvých duší.

V roce 1844 ho vědeckému zkoumání podrobil britský přírodovědec Philip Goose. Již on jej označil za vzácný klenot místní přírody. Dalším milníkem byl pro tohoto drobného létavce rok 1962, kdy Jamajka získala nezávislost na Velké Británii, a kromě hymny či vlajky byl za jeden ze symbolů vyhlášen i malý kolibřík.

Doctor Bird

Kolibřík získal kromě svého vědeckého jména i množství různých přezdívek. Lidé mu říkali „scissors-tale“ podle jeho rozdvojeného ohonu či „swallow-tail“, čili kolibřík s laštoviččím ocasem. Nejpopulárnější jméno je ale „doctor-bird“, ptáče-lékař.

Na původ této přezdívky existuje více teorií, podle jedné z nich se kolibřík při sání nektaru naklání ke květům tak, jako lékař ke svému pacientovi. Jiní zastávají názor, že původ jména tkví v podobnosti jeho ohonu s lékařským pláštěm, které se na Jamajce kdysi nosily. Tento spor se již dnes asi rozsoudit nepodaří, jisté však je, že úcta místních lidí k němu jen tak neuvadne. Malý kolibřík vystupuje v národních písních i lidových příbězích. Mnoho lidí také stále věří, že toho, kdo se opováží kolibříkovi ublížit, stihne neštěstí.

Otázka zní, pojedete se na ptáčka-lékaře podívat i vy? Máte-li chuť, objednávejte zájezd na Jamajku ještě dnes!