V severní části Vietnamu, u hranic s Čínou, leží provincie Lao Cai. Region, kde se prolíná vliv Číny, Vietnamu i místních menšin, ze své polohy těžil díky obchodu stejně jako trpěl častými válkami o moc. Poslední konflikt se zde rozhořel na konci sedmdesátých let, kdy do Lao Cai provedla invazi čínská armáda. Nyní je však v oblasti klid a návštěvníci z celého světa tak mohou v klidu obdivovat krásnou přírodu i pozůstatky koloniální éry ve známém městečku Sa-Pa. Oblast okolo města Lao-Cai je neméně zajímavá než ostatní velká vietnamská lákadla. Plánujete-li cestu do exotiky se zastávkou ve Vietnamu, proč nezařadit do svého itineráře i Lao-Cai? Stojí to za to.

Sa-Pa

Městečko Sa-Pa je nejčastěji navštěvovaným místem v regionu, důvodem mohou pozůstatky francouzské koloniální nadvlády v podobě některých budov včetně katolického kostela z roku 1930. Hlavním lákadlem je ale atmosféra města, ve kterém se můžete setkat s obyvateli mnoha vietnamských menšin a etnik (největšími z nich jsou etnika Hmong a Dao), z nichž každé má svoji osobitou kulturu a vytváří tak jedinečné kouzlo tohoto místa. Nejvíce turistů do Sa-Py přijíždí z Hanoje, odkud přicestovat autobusem i vlakem.

Nádherná krajina i nejvyšší hora

Městečko Sa-Pa je ideálním výchozím bodem pro výlety do krajiny, která nabízí fascinující scenérie rýžových teras, hlubokých údolí i vysokých hor. V závislosti na své zdatnosti můžete vybírat z velkého množství více či méně náročných treků a výletů po okolí. Mezi ty nejoblíbenější patří trek národním parkem Hoang Lien nebo výstup na nejvyšší horu Vietnamu i celé Indočíny, Fansipan. Na vrchol ve výšce 3 143 m se můžete nechat vyvézt lanovkou, nebo vystoupat pěšky. I během nenáročných treků budete ale zajisté okouzleni rozmanitostí místní flóry i ptactva. Mnohé druhy zde žijící se jinde na světě nevyskytují.

Další lákadla regionu

Vlastní město Lao Cai bylo v době čínské invaze v roce 1979 prakticky zničeno a nenabízí tedy historické monumenty, je ale dobrým výchozím bodem pro cesty po stejnojmenné provincii. Zapůjčit si zde můžete motocykl a vydat se na zajímavou, „bezstarostnou“ jízdu po provincii, při které si budete vychutnávat pohledy na pohoří tzv. Tonkinských Alp, nebo ducha kraje etnika Tai Dón. Zejména zájemci o historii by si přitom neměli nechat ujít možnost dostat se až k Dien Bien Phu, místu, kde se v 1954 odehrála významná bitva, která prakticky ukončila francouzskou nadvládu nad Indočínou.

Provincie Lao Cai má mnoho co nabídnout a určitě stojí za návštěvu. Objednejte si proto ještě dnes zájezd do Vietnamu a začněte plánovat, která místa navštívíte. Zkuste přitom pomyslet i na provincii Lao Cai, nebudete litovat.