Když v roce 1494 připlul Kryštof Kolumbus k dosud nepoznanému ostrovu Velkých Antil, který místní indiáni nazývali Xaymaca, nemohl tušit, že o půlstoletí později sem budou každoročně mířit tisíce a tisíce lidí, kteří budou chtít odpočívat, relaxovat a bavit se. Z kultury původního indiánského kmene dnes již bohužel zbylo jen několik málo artefaktů v místním muzeu. Dnešní podoba Jamajky je diametrálně odlišná a odráží turbulentní historii ostrova, která zahrnovala střídavě britskou a španělskou koloniální nadvládu, často romantizovanou dobu karibských pirátů a korzárů stejně jako temné otrokářské období. Poznávání místní historie je jistě jedním z nejzajímavějších způsobu trávení času na Jamajce. K přitažlivosti tohoto ostrova s necelými třemi miliony obyvatel však velkou měrou přispívají také jeho přírodní krásy. Ty jsou sami o sobě dobrým důvodem k zakoupení exotické dovolené!

Co od Jamajky očekávat?


Pro ostrov Jamajka je typické hornaté vnitrozemí, kde voda místy vytvořila zajímavé krasové útvary. Pobřeží je skalnaté, lemované korálovými útesy, které lákají k potápění. Podnebí je zde tropické, množství srážek závisí na konkrétním místě. Zatímco v některých oblastech naprší za rok až 760 cm, jinde je to i desetkrát méně. V nižších oblastech naleznete tropické lesy, výše jsou to spíše savany zajímavě ozdobené některými kaktusy.

Fascinující fauna a flora


Ostrov Jamajka je pro opravdové milovníky a znalce přírody rájem. Nenaleznou zde sice zvířata ohromující svojí velikostí a dravostí tak jako na africkém safari nebo v džunglích jihovýchodní Asie, přesto se bude jednat o návštěvu, na kterou se nezapomíná. Na Jamajce totiž žije mnoho tzv. endemitů, tj. druhů, které se nikde jinde nevyskytují. Z více než tří tisíc druhů rostlin, které na ostrově rostou je endemických plných 827! Mezi živočichy je pak unikátní např. hlodavec nazývaný Hutia.

Celkově je příroda na Jamajce nesmírně rozmanitá. Žije zde více než 250 druhů ptáků, a právě pro jejich pozorování jsou na Jamajce naprosto dokonalé podmínky. Vyskytují se tu ale i některé ohrožené druhy krokodýlů nebo netopýrů. Obdivovat lze na Jamajce i pestrobarevné motýly a další hmyz. Obrovská hejna světlušek dokáží v noci vykouzlit opravdu úžasnou atmosféru.

Svět pod hladinou


Kapitolu samu pro sebe tvoří podmořský život. V okolí Jamajky se můžete potápět ke krásným korálovým útesům, které pulzují životem a barvami svých obyvatel. Množství ryb, medúz, ale i tuleňů nebo hravých delfínů dokonale dokresluje karibskou atmosféru. Máte-li s potápěním zkušenosti, rozhodně neváhejte a moře v pod hladinu moře v okolí ostrova se určitě podívejte!

Jamajka zkrátka není jen rum a reggae a byla by škoda jí chápat jako destinaci pro čistě odpočinkovou dovolenou. Nabízí toho totiž mnohem více a rozhodnete-li se vydat na zájezd na Jamajku, jistě budete souhlasit.