Rangún je nádherné město, které bylo v roce 1989 přejmenováno na Yangon. Je největším městem Myanmaru a má téměř 5 milionů obyvatel.

Město zahrad východu


Rangún je stále zelené město s velmi bujnou tropickou vegetací, mnoha parky a především nádhernými jezery. Právě proto se mu přezdívá Město zahrad východu. Město bylo založeno v roce 1755 králem Alaungpayem. Rangún patří k nejhezčím městům Barmy i přes jeho minulost. Rozkládá se v úrodné deltě řeky Yangon. V roce 1841 bylo město téměř zničeno požárem, zrekonstruované město utrpělo další škody během anglo-barmské války v roce 1852. Britové město přestavěli do podoby, která mu zůstala dodnes.

Poloha města


Město ohraničuje z jihu a západu řeka Yangon, na východě tvoří hranici kanál Pazundaung. Samotné město se dělí do několika čtvrtí, na severním okraji města najdete obchodní centra a hotely. Dvě nejdůležitější čtvrti se nazývají Dagon , kde najdete pagodu Shwedagon a Bahan, kde je celá řada hotelů a zájezdních hostinců.

Zajímavé rarity


Nad městem se tyčí pagoda Shwedagon Paya, která je vyrobena z 11 tun zlata a 2500 diamantů a stojí na hoře Singuttara. Je to hlavní poutní místo pro buddhisty v Myamaru a obklopují ji svatyně s planetárními znameními pro každý den v týdnu. V altánu je velký zvon Maha Ganda, který pochází z konce 18. století. Další zajímavou památkou je největší socha ležícího Buddhy, která má na délku 65 metrů a leží poblíž pagody.

Na hlavním kruhovém objezdu stojí další pagoda ve které jsou uchovány Buddhovy vlasy. Chrám je starý 2000 let a velmi uctívaný. Další zajímavou pagodou je Sule Paya, kterou navštěvují stovky astrologů.

Další zajímavou raritou je od roku 1974 palác Karaweik, který pluje na jezeře Kandawgyi. Je turisty navštěvován zejména kvůli kvalitní restauraci.

Další památky, které nesmíme opomenout


Rangún je velmi bohatý na památky a tak nesmíme opomenout například největší čínský chrám Kheng Hock Keong. Navštívit musíte také židovskou synagogu Mosea Yeshua, která připomíná židovskou komunitu, která dnes čítá jen pár desítek lidí.

Muzeum generála Aung Sana

Muzeum a památník mučedníků jsou spojeny se jménem generála Aung Sana, v jehož bývalém domě je muzeum umístěno.

Národní muzeum

Leží na jih od velvyslanectví Indonésie, obsahuje celou řadu zajímavých předmětů. Najdete zde například královské korunovační klenoty, zajímavě propracované dřevořezby a mnoho dalších předmětů.

Kabar Aye Paya


Zedi "světového míru" byla postavena pro 6. buddhistický synod v letech 1954-1956. Má 34 m na výšku i po obvodu. Najdete ji zhruba 11 km od centra města. Tato pagoda má velmi příjemný vzhled, uvnitř je umístěna čtyřboká socha Buddhy.