Phnom Penh znamená doslova „kopec paní Penh“. Tato žena zde údajně postavila první osadu, a nechala vybudovat chrám na počest všech sošek Buddhy. Phnom Penh je hlavní město Kambodži, které leží na řece Mekong. Žije zde zhruba 900 000 obyvatel. Tak jako mnoho jiných měst, i Phnom Penh se může pyšnit nádhernými, pro turisty velmi atraktivními místy , ale také nebezpečnými zákoutími.

Turistické atrakce v Phnom Penh

Město turisty přitahuje především svou zajímavou historií, a také překrásnou francouzskou a khmerskou architekturou. Během vašeho zájezdu do Kambodže nezapomeňte navštívit hlavní památky v Phnom Penh:

Budova Královského paláce – Palác, který najdeme ve středu města. Má okouzlující klenutou žlutou střechu. V současné době slouží jako residence kambodžského panovníka, proto jsou některé části tohoto areálu veřejnosti nepřístupné. K vidění zde jsou také nádherné opečovávané zahrady, které člověku berou dech. Každý návštěvník se zde cítí jako v pohádce. Napoleon věnoval chrámu domek, kde je expozice obrazu s posledními khmerskými králi.

Preah Keo – Hned vedle Královského paláce stojí tato v překladu stříbrná pagoda. Svůj název získala pro stříbrné dlaždice, ze kterých je utvořena podlaha. Na zdech jsou zachované fresky s výjevy Ramajany.

Národní muzeum – V tradičním khmerském stylu je vystavěno Národní muzeum, které návštěvníkům přiblíží historii země a život místních lidí. V muzeu se nachází více, než 5000 exponátů. Ve střešních prostorech má svůj domov největší netopýří kolonie na světě, která žije v člověkem vytvořeném prostředí.

Wat Phnom – Pagoda jako z pohádky nacházející se na kopci, je nejvyšší a nejstarší náboženskou stavbou v Phnom Penh. Měří 24 metrů a pochází ze 14. století. Jedná se o buddhistický chrám, kam dnes přichází mnoho lidí, aby se modlili za úspěch a štěstí. Potkáte tady ale i velké množství žebráků. Ženy a děti zde prodávají nápoje a suvenýry.

Smutná historie – O historii vlády Rudých Khmerů se můžeme dozvědět více díky památníku Choeung Ek a vražedných polí, kde bylo popraveno tisíce mužů, žen i dětí.

Tržnice – V Phnom Penh jsou velmi atraktivní tržnice. Velmi známá je Ruská tržnice, kde je možné vybrat z velkého množství suvenýrů. Hlavním a nejprodávanějším suvenýrem jsou zde samozřejmě různé buddhistické sošky. Architektonicky zajímavější je pak centrální tržnice Psah Thmei, která byla vystavěna v art deco stylu. Za návštěvu stojí i Noční tržnice na nábřeží.

Romantické vyjížďky po řece Tonle Sap – Jestliže navštívíte Phnom Penh, pak neváhejte, a vyhraďte si jedno odpoledne na projížďku lodí. Na pohledy, které se vám naskytnou z lodě, jen tak nezapomenete.

Zajímavým zážitkem může být ale také pouhá procházka po místní ulici. Ulice jsou velmi rušné a doprava chaotická. I v noci je zde veselo. Bary a restaurace jsou plné turistů i místních. Za relaxací musíme dojít na klidnější nábřeží.

Bohužel se ve městě stále více rozrůstá kriminalita, problémy s drogami a prostitucí. Stejně jako jinde ve městě, je třeba být obezřetní a mít se stále na pozoru.

Další zajímavé informace

Město je politickým, kulturním i hospodářským centrem celé země . Základem průmyslu v Phnom Penh je výroba textilu a potravin.

Původní název města byl Čakdomukh. Toto slovo pochází ze sanskrtu, a znamená čtyři ramena, tedy rozvětví Mekongu.

V současnosti se ve městě budují především výškové stavby. Tradiční khmerská architektura se mísí s moderními prvky. Na předměstích se stále nacházejí malé dřevěné domky.

Po většinu roku je zde horké a vlhké podnebí. Mezi nejdeštivější měsíce patří říjen, naopak v lednu zde spadne nejmenší množství srážek. Pokud se chystáte navštívit kambodžské chrámy, jako například Angkor Wat, doporučujeme si udělat zájezd do Kambodže právě v nejméně deštivém období.