(partnerský článek)

Dovolená v exotických destinacích již dávno není jenom výsadou horních „deseti tisíc” , nebo batůžkářů. Při současných cenách letenek a zájezdů specializovaných cestovních kanceláří si takovýto pobyt může dovolit daleko více lidí než dříve.

Při cestách, zejména do tropických destinací, je však dobré znát také některá rizika která pobyt v těchto oblastech přináší. Je dobré znát způsoby a možnosti, jak tato rizika minimalizovat.

Nepodceňujte ochranu proti tropickým nemocem


Jedním z nich je například Malárie, tropická horečka, která je přenášena bodavým hmyzem, muchničkami , moskyty, komáry. Pro ochranu před ní je dobré samozřejmě úžívat antimalarika, ale také minimalizovat možnost kontaktu s přenašeči v přírodě vhodnou ochranou.

Pro tento účel jsou vhodné zejména repelentní přípravky s obsahem účinné látky DEET. Je to například přípravek Traveldeet spray s obsahem účinné látky více než 40%.

Při pohybu v pralesech a dalších oblastech s nadměrným výskytem hmyzu je dobré také používat přenosné moskytiéry přes obličej nebo moskytiéry integrované v pokrývce hlavy – klobouku nebo v čepici.


Užitečná hygienická vložka do spacáku


Pokud nemáte zajištěné vhodné ubytování nebo nevíte předem, kde budete spát je také vhodné pořídit si hygienickou vložku do spacáku, která se dá jednoduše také použít i při spaní na hotelu jako přikrývka.

Je velmi malá, skladná a pro spaní v tropických oblastech naprosto teplotně postačuje. Pokud se vydáváte na poněkud dobrodružnější cesty spojené s nocování v přírodě je téměř naprostou nezbytností kvalitní Hamaka to je závěsná závěsné lůžko které se umístí mezi 2 stromy a slouží k pohodlnému a bezpečnému přespání například v pralese. Hamakavás výborně ochrání před nebezpečím ze země. Ať jsou to plazi nebo lezoucí hmyz. Zároveň dobře izoluje od mokré a chladné země a pokud si vyberete i hamaku s integrovanou moskytierou velice pohodlně se vyspíte i v oblastech s dotěrným bodavým hmyzem.

Pozor na kontaminovanou vodu!


Jedním z rizik pobytu v exotických destinacích je také pití kontaminované vody ať již z vodovodního řádu nebo z přírodních zdrojů. Často se doporučuje pít pouze balenou vodu. Tu však nemusíte mít pokaždé k dispozici a problém je na světě. P ro tyto účely je na trhu řada cestovních filtrů, které vám během několika minut vyrobí dostatek nezávadné vody. Jde zejména o mechanické filtry Sawyer Mini - cestovní filtr ,který jednoduše našroubujete na hrdlo PET lahve a voda která proudí přes tento filtr do vašich úst je na 99,9% zbavená všech biologicky škodlivých zárodků bakterií, Salmonely E.coli a dalších. Firma Sawyer vyrábí také redukci, kterou můžete našroubovat na vodovodní kohoutek v hotelu nebo vašem ubytování a vodu z vodovodního řádu tak filtrovat přímo přes něj.