Nuwara Eliya je město ležící na Srí Lance. Ačkoliv leží Srí Lanka v tropech, tady je zima a okolí města je ozdobeno nekonečnými čajovými plantážemi. V samotném městě najdete nádherné vilky v koloniálním stylu, golfové hřiště i dostihové závodiště, kde se pravidelně konají závody již od roku 1875.

Nuwara Eliya - Město světla


Nuwara Eliya doslova znamená město světla a je nejvýše položené město Srí Lanky. Nachází se v nadmořské výšce 1893 m.n.m. Poblíž je nejvyšší hora Pidurutalagala. Město je charakteristické chladným a pošmourným počasím, s častými dešti. Právě proto si jej Britové v 19. století zvolili za místo pro zřízení sanatoria. Britové zde vybudovali vilky, již zmíněné golfové hřiště a závodiště, bezúspěšně se pokoušeli pěstovat kávu. Později přišli s nápadem pěstování čaje.

Nuwara Eliya - kolébka pěstování čaje


Začít pěstovat čaj na Srí Lance bylo jedinečnou volbou. Dodnes je Srí Lanka jedním z největších producentů čaje na světě. Samotné město Nuwara Eliya je pak velmi důležitým centrem. V okolí města jsou plantáže s úhledně zastřiženými čajovníkovými keři do stejné výšky. Často je město kvůli svému vzhledu nazýváno jako malá Anglie.

Město má zhruba 26 000 obyvatel, patří k nejčistším místům na ostrově. Chcete-li vyrazit do tohoto střediska, je vhodné se dobře připravit a mít sebou teplé oblečení, noci jsou zde skutečně chladné.

V centru města najdete nádherný park Victoria, který je domovem květin a ptactva, například zde rostou eukalyptus a cedr. Některé domy mají nádherná políčka, místní zde pěstují různou zeleninu. Navštívit můžete také uměle vytvořené jezero Gregory.

Prohlédnout si můžete také 18-ti jamkové golfové hřiště, kde mnoho hráčů nepotkáte. Na Srí Lanku mnoho lidí za golfem nejezdí. Nedaleko města leží také botanická zahrada Hakgala nebo národní pak Horton Plains. Zajímavá je také vesnice Shanthipura, která je nejvýše položenou vesnicí na ostrově.

Cesta na Srí Lanku pro vás bude jedinečným zážitkem.

Nechte se očarovat nádherou čajových plantáží


Navštívit na Srí Lance čajové plantáže a případně i některou z výroben čaje, je pro její návštěvníky doslova povinností. Nuwara Eliya je jedním z nejluxusnějších míst, kam se můžete za čajovými plantážemi vypravit. Na čajové plantáže se dostanete serpentýnami, které jsou obklopeny čajovými keři. Navštívit zde můžete nejznámější továrnu Mackwoods. Používá jak moderní metody, tak staré osvědčené postupy na výrobu toho nejlepšího čaje.

Plantáž zvaná Pedro Estate se nachází asi 4 km od centra města. Procházkou na tuto plantáž můžete spojit také s návštěvou vodopádu Lovers Leap. I zde můžete navštívit továrnu na čaj, která má stejný název jako plantáž. Továrna byla založena v roce 1885. V továrně zaplatíte za prohlídku vstupné