Po miliony let explodovala čas od času na území dnešní Tanzanie sopka. Mohutné exploze jednoho dne přestaly a kráter sopky se postupně zhroutil, čímž se vytvořila 610 m hluboká a 260 km2 rozlehlá tzv. kaldera, která je dnes domovem mnoha druhů zvěře a vytváří unikátní ekosystém, jež se stal jedním z nejtypičtějších symbolů divoké africké přírody. Kráter Ngorongoro by měl alespoň jednou v životě na vlastní oči spatřit každý milovník přírody. Plánujete-li v blízké budoucnosti cestu do exotiky a v Tanzánii jste ještě nebyli, zamyslete se nad možností navštívit tuto jedinečnou lokalitu.

Ngorongoro – opravdový ráj zvířat

Kráter Ngorongoro je oblastí mnoha nej. Jedná se totiž o největší nezatopenou kalderu na světě, ve které nalezneme nejvyšší koncentraci volně žijících afrických zvířat. Jedinečná je tato lokalita i tím, že ochrana přírody je zde realizována ohledem na místní masajské obyvatelstvo a Ngorongoro tak lze považovat za inspiraci i pro mnohá jiná místa. Není překvapením, že celá oblast byla v roce 1959 vyhlášena za chráněné území (Ngorongoro je vyjmuta z národního parku Serengeti a chráněna samostatně), v roce 1979 zapsána na seznam světového přírodního dědictví UNESCO a v roce 2010 na seznam světového kulturního dědictví téže organizace.

Kráter Ngorongoro je domovem více než třiceti tisíc kusů zvěře. Patří k nim i velmi vzácný nosorožec černý, který není jinak pro Tanzanii typickým zvířetem. Po planinách se zde prohánějí i tisíce pakoňů, zeber a jiných kopytníků i desítky slonů. Domov zde mají i africké šelmy v čele se lvem a levhartem.

V kráteru ale nežijí jen zvířata, domovem je i pro příslušníky kmene Masajů. Ti sem však přišli před 200 lety a vytlačili původní Křováky kmenů Hadzabe a Watindiga. I to je součást historie kráteru Ngorongoro.

Východ slunce nad Ngorongoro

Návštěva kráteru Ngorongoro je vždy fascinujícím zážitkem , pokud si ale přivstanete a podaří se vám být zde jako první, hned v šest hodin ráno, budete odměněni samotou, která je v tomto přírodě něčím magickým. Vychutnejte si každou vteřinu před tím, než dorazí ostatní turisté, kterých není nikdy málo i přes to, že vstupné do kráteru se průběžně zvyšuje.

Ngorongoro ale není jen typická africká savana. Je užitečné si uvědomit, že dno kráteru leží v nadmořské výšce 1800 m, vrcholy okrajů potom ve výšce téměř 2400 m nad mořem. Výsledkem je kombinace několika různých prostředí: již zmíněné savany, mlžného lesa na okrajích kráteru a klasického horského prostředí. Jste-li náročnější turista, máte možnost poznat tuto rozmanitost v průběhu jednoho z různě dlouhých a náročných treků. Na všechny z nich můžete vyrazit pouze s ozbrojeným doprovodem a ty delší z nich budou vyžadovat přespání v divočině. Právě to je ten nejlepší způsob, jak divočinu kráteru Ngorongoro poznat nejlépe. Zážitky, které si odnesete budou patřit k nejsilnějším ve vaše životě. To za zakoupení zájezdu do Tanzanie stojí, co říkáte?