Thajské město Kanchanaburi je správním centrem stejnojmenné provincie. Leží na soutoku řek Khwae Yai a Khwae Noi, ze kterých se zde rodí známá řeka Mekong. Z hlavního města jsou to necelé dvě hodiny cesty autem na západ. Dostanete se do podhůří kopců táhnoucích se k hranici s Myanmarem. Najdete zde vše, po čem cestovatelská duše touží.

Železnice smrti a (ne)historický most přes řeku Kwai

Most známý z románu či filmu je hlavním místním turistickým tahákem. Jeho kopie klenoucí se přes řeku je součástí Železnice smrti, kterou stavěli kromě místních obyvatel i váleční zajatci převážně z Evropy, USA a Austrálie. Údajně při pracích zemřelo až sto tisíc dělníků. Originál najdete v jednom z několika místních muzeí popisujících válečné období. Období války též upomínají hroby na dvou městských hřbitovech. Nyní miliony návštěvníků z celého světa nevynechají po mostě procházku či projížďku vláčkem.

Trocha historie nikoho nezabije

Máme za sebou období druhé světové války, ale dějiny se v těchto místech odehrávaly už od neolitu. Nálezy artefaktů ze života pravěkých lidí z blízkého okolí najdete opět v muzeu. Muzeum Ban Kao nabízí pohled na kosterní pozůstatky, nádoby, zbraně a šperky jekynních lidí, které vykopali právě dělníci na Železnici smrti. Další historie na vás dýchne při návštěve starého města ležícího na sever od soutoku. Najdete zde několik ruin chrámů z období barmsko - thajských válek.

Rarity mezi chrámy – tygři a plovoucí mniška

O plovoucí mnišce v meditační poloze psaly světová media rozličných zaměření. Dokonce jeden bulvár popisoval, že mniška se vznáší několik metrů nad vodou. V chrámu Wat Tham Mangkornthong ležící na jih od města proti proudu řeky Khwae Noi najdete kromě klasických buddhistických propriet jeskynní systém s modlitebnou a hlavně kruhový bazén, kde je možnost spatřit v meditační poloze plovoucí ženu v bílém. Bez pohybu se vznáší, ale na hladině. Samozřejmě zde nechybí ani obligátní muzeum. Tygří chrám Wat Pha Luang Ta Bua se nachází asi 45 kilometrů severozápadně od města. Zde za poplatek máte možnost polaskat se s živými tygry. Samozřejmě je vše pod dohledem průvodce a po vydatném tygřím obědě. Místní mniši se zde rozhodli vytvořit útulek pro tygry, když v roce 1999 přinesli místní obyvatelé první tygří mládě, které našli v džungli hladové a bez rodičů.

Divočina, která vás nekousne, ale zchladí

Dále na severozápad se rozkládá hornatá krajina s několika národními parky, ve kterých se rozkládají v džungli vodopády s jezírky plnými ryb a přímo vybízejícími k osvěžení. Národní park Erawan se pyšní celou kaskádou vodopádů. Okruh pro pěší se spoustou schodů a udržovaných cest vás zavede do romantických koutů džungle. Poblíž jsou ještě dvě zajímavosti. Mezi národními parky Erawan a Sai Yok leží jeskynní komplex Lawa plný krápníků a barevně nasvícených pitoreskních útvarů pomůže ochladit organismus a vybudit fantazii. Naopak horkem vás polije už jen název Hellfire Pass - místo na Železnici smrti, kde se dělníci a zajatci vlastníma rukama a dynamitem prokousávali obrovskou skálou. I zde máte možnost navštívit muzeum, kde jsou pekelné práce zvěčněny.

Nakonec trocha zábavy a odpočinku

Horké tělo a uchozené nohy se dají zchladit ve West Wonder Waterpark na druhém břehu řeky Khwae Yai kousek nad soutokem. Je to moderní akvapark s veškerým zázemím a mnoha atrakcemi. Od dlouhých toboganů až po „línou řeku“. A že jste si nevzali plavky? Nevadí, v místním obchodě mají plavecké úbory všech tvarů a velikostí. Ve všední den dopoledne je zde obvykle poloprázdno a ceny jsou docela přijatelné. Jestliže nemáte buňky na civilizované vyvalování, ale voda vás láká, můžete využít lodní projížďky po řece. Uvidíte moderní plovoucí hotely a restaurace i bláznivě vypadající dřevěné mosty. A pokud vám nevadí žlutohnědá barva vody, můžete se klidně i vykoupat. Završení dne v jedné z plovoucích restaurací s vyhlídkou na řeku je určitě nejlepší tečkou.