V roce 1727 se mahárádža Džaj Singh rozhodl kvůli nedostatku vody v jeho dosavadním sídle k výstavbě nového města. Od té doby se začala psát historie města Jaipur. Jeho – na svou dobu moderní – architektura si získala věhlas. Jednalo se o vůbec první indické město, které vzniklo dle předem připraveného plánu. Roku 1876 dokonce město navštívil následník britského trůnu, pozdější král Eduard VII. Na jeho počest byly budovy ve městě natřeny růžovou barvou, která je na mnoha místech vidět dodnes, a právě proto se Jaipuru přezdívá „růžové město“. A proto je dnes město Jaipur v Indii tak vyhledávané mezi těmi, kdo milují cestování do exotiky.

Živoucí město


Na začátku 20. století neměl Jaipur, hlavní město státu Radžastán, více než 160 tisíc obyvatel, dnes v něm žije na 5 milionů lidí. Město tak v žádném případě není mrtvým skanzenem neživých paláců a chrámů odtržených od běžného, každodenního života. Jaipur pulzuje životem a při procházce městem narazíte na živé bazary i pouliční kuchyně a další tradiční shon, tolik typický pro Indii a její města.

 

Monumenty, chrámy i pevnosti


Velké množství chrámů a pevností je pro indická města typické a Jaipur není výjimkou. Žádný cestovatel by neměl vynechat návštěvu paláce Hawa Mahal (paláce větrů), jedné z ikonických indických staveb. Nádherně zdobený palác z červeného a růžového pískovce byl vystavěn ve tvaru koruny boha Krišny.

 

Za návštěvu rozhodně stojí i Jantar Mantar, místo zařazené i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se ve skutečnosti o astronomickou observatoř z první poloviny 18. století, jejíž jednotlivé části umožňují předpovídat zatmění, sledovat pohyb hvězd na obloze i měření času.

 

V Jaipuru je toho k vidění mnohem více: návštěva paláce Jal Mahal, chrámu Surya Mandir, pevnosti Jaigarh a další a dalších památek jsou nezapomenutelným zážitkem. Tím je však i pouhá procházka po ulicích tohoto výjimečného města. Důvodů pro koupi zájezdu do Indie je mnoho, Jaipur je rozhodně jedním z nich!