Okolo 88 % obyvatel Vietnamu patří k majoritě známé pod označením Kinh neboli Viet. Téměř 8 % Vietnamců – v absolutních číslech asi devět milionů lidí – se hlásí k některé z minorit. Jednu z nejznámějších menšin tvoří Hmongové, kteří obývají region na rozhraní Vietnamu, Laosu a Thajska. V průběhu války ve Vietnamu podporovali Hmongové politiku jižního Vietnamu a mnoho jich proto po válce odešlo do Spojených států a západní Evropy. Mnozí však zůstali a udržují ve Vietnamu i nadále svoji unikátní kulturu. Pokud vaše nadcházející cesta do exotiky povede právě do Vietnamu, najděte si čas a zkuste je poznat.

Hmongové nejen podle Clinta Eastwooda

Z celkového počtu patnácti milionů Hmongů (kteří se dělí do mnoha podskupin) jich ve Vietnamu žije asi milion a do širšího povědomí lidí na celém světě je v nedávné době uvedl i Clint Eastwood ve svém filmu Gran Torino. Jejich původní vlastí je Čína, kde jich také dodnes žije nejvíce. Do Vietnamu přišli Hmongové v 18. století právě odtamtud.

Hmongové a jejich kultura

S příslušníky tohoto etnika se můžete setkat především v severním Vietnamu. Každá z podskupin, na které se Hmongové dělí se vyznačuje mírně odlišným dialektem či stylem oblékání. Zatímco tzv. Černí Hmongové preferují na svých oděvech sytě modrou barvu, Květinový Hmongové vyznávají oblečení hrající všemi barvami atd. Oděvy, stejně jako tradiční šperky, jsou pro Hmongy prostředkem vyjádření kulturní identity, k tomu pak patří i způsoby jejich výroby z konopí, která je v klasickém modelu Hmongské rodiny údělem ženy. Barevnost dodává oděvům technologie batikování.

Hmongové a další etnické menšiny jsou kulturním bohatstvím Vietnamu a jeho nedílnou součástí, snažme se proto při jeho návštěvě zajímat i o ně. Bez jejich poznání nebude vaše zkoumání vietnamské kultury a zájezd do Vietnamu nikdy kompletní.