Barma – či Myanmar – je zemí, která zatím není evropským cestovatelům zatím známá tolik, jako některé jiné státy v jihovýchodní Asii. I ona však skýtá mnohá lákadla a její návštěva je velkým zážitkem i zkušeností. Druhé největší město Barmy, Mandalay, by v itineráři žádného cestovatele, který se do země vydá, chybět rozhodně nemělo. Chystáte se na cestu do exotiky? Zkuste do ní zařadit i návštěvu Barmy a Mandalay!

Královské město Mandalay


Jako mnoho jiných měst v Barmě a jihovýchodní Asii obecně, i Mandalay bylo založeno jako nové hlavní město vládce, který byl v tu chvíli u moci. V případě Mandalay šlo o krále Mindona, který založil město v roce 1857. Pozici hlavního město si však udrželo pouhých 26 let, poté se Barma dostala do britského koloniálního područí, kde setrvala až do roku 1948. Po získání nezávislosti se Mandalay vrátilo na svojí pozici kulturního a ekonomického střediska země, zejména její severní části.

Mandalay dnes


Žádný turista jistě nevynechá návštěvu starého královského města obehnaného vodním příkopem a hradbami se strážními pagodami. Druhou hlavní pamětihodností je Mandalay Hill , vyhledávaný je jednak pro svou krásnou vyhlídkou, jednak pro množství chrámů, z nichž některé skrývají unikátní knihy tesané do kamene. Shwenandaw Monastery je také jedním z chrámů, které v Manadalay určitě stojí za návštěvu, především díky svým slavným dřevořezbám. Nejvýznamnějším chrámem je však Mahamuni Paya , kde se nachází i čtyři metry vysoká zlatá socha Budhy, na kterou jsou neustále přidávány další a další zlaté plátky.

Během návštěvy Mandalay máte možnost navštívit i několik dalších královských měst v okolí, třeba během jednodenního výletu. Mandalay má, stejně jako celý Myanmar, hodně co nabídnout. Chcete jej vidět na vlastní oči? Není nic jednoduššího než rezervace zájezdu do Barmy!