Delta Mekongu: "voda živá" a krásy přírody

Nejúrodnější část nejjižnější části Vietnamu je delta Mekongu. Právě odsud je produkováno největší množství rýže.

Řeka Mekong je dlouhá asi 4500 kilometrů. Pramení na Tibetské náhorní plošině. Za hranicemi s Kambodžou se rozděluje na dva velké proudy, a také do desítek menších ramen a dalších tisíců malinkých kanálů. Ty jsou velmi důležitými dopravními tepnami.

Mekong – „voda živá“

Plovoucí trhy

Obchod v deltě Mekongu probíhá přímo na vodě. Velké lodě představují velkoobchody, menší plavidla pak drobnější obchůdky. A co je zde k dostání? Především ovoce, zelenina, káva nebo třeba květiny. A jak takový obchod „na vodě“ vlastně funguje? Jedna loď přirazí k druhé, vzduchem letí zboží i peníze. Žádné otálení, vše zde probíhá rychle, čas jsou totiž peníze. Trh je třeba navštívit hned brzy ráno, tak jako jinde na světě, je kolem osmé hodiny trh nejplnější. Nejbarevnější plovoucí tržnicí je Cai Rang, kterou najdete ve městě Can Tho .

Manufaktury

Setkáme se i s plovoucími manufaktury. Ty zpracovávají rýži, z které vytvářejí různé sladkosti, rýžový papír nebo nudle . Manufaktury jsou opravdu zajímavou podívanou. Vyrábí se zde také pochoutky z jiných produktů. A to například kokosová kořalka, kterou stojí za to ochutnat. Typické pro tuto oblast je také rýžové víno.

Pojízdné kavárny

Některé lodičky fungují jako kavárny, kde si můžete zakoupit výbornou kávu. Lodička zkrátka přirazí k vaší loďce, její posádka vás obslouží, a zase pluje dál…

Extrémní produkce rýže

Z ekonomického pohledu je delta Mekongu velmi úspěšným regionem. Vyprodukuje se zde tolik rýže, že dokáže pokrýt spotřebu celého Vietnamu. Lepkavá rýže tvoří základ jídelníčku všech místních domácností. A je jí tolik, že se dokonce vyváží dále do světa.

Tropické ovoce

Na plantážích se pěstují desítky druhů ovoce a zeleniny, které se potom prodávají právě na vodních trzích. Ochutnejte mango, papáju, které se pěstuje až 40 druhů, rambutan nebo osvěžující ananas.

Tuny obřích sumců

Loví se zde tuny ryb, mezi něž patří i obří sumci. Někteří z nich mohou měřit dokonce až tři metry!

Delta Mekongu a její přírodní krásy


Cestovatele z celého světa během svého zájezdu do Vietnamu nejen život místních obyvatel, ale především přírodní krásy, které je zde možno vidět. Mezi nejnavštěvovanější ostrovy patří rozhodně Don Det a Don Khon . Ostrovy jsou spojeny starým kamenným mostem.

Za zastávku stojí také Kokosová vesnice, která se pyšní velkou výrobou úžasných produktů z kokosu. Romantickým zážitkem je projížďka veslicí po vodním palmovém lese.

Kajeputový les Tra Su je zase plný nádherných exotických rostlin. Zde můžeme zahlédnout obrovská hejna exotických ptáků.

Nezapomenutelným zážitkem bude pohled na nekonečná rýžová pole a stálezelené tropické lesy.

Co už nás tolik nenadchne

Říční ramena a kanály zanáší každý rok velké množství naplavenin. Problémem je čistota místní vody. Obyvatelé odhazují veškeré odpadky do řeky. Ať se nám to může zdát jakkoliv neuvěřitelné, toalety místních domů ústí právě do řeky, a kvalita vody se rapidně zhoršuje.

Průmyslové znečištění vod a také intenzivní rybolov zredukoval výskyt sladkovodního delfína iravadského. Nyní zde přežívá jen posledních pár kusů.

Na vlastní kůži

Tu pravou atmosféru, kterou zažijete v deltě Mekongu nelze popsat v pár řádcích, ani převyprávět tak, abyste ji skutečně poznali. Toto prostředí je třeba poznat, a vychutnat na vlastní kůži. Je to kout země, kde se prakticky žije na řece nebo u řeky, a je tolik odlišný od toho, na co jste zvyklí. Ne vše zde bude podle vašich představ, ale říká se, že ne všechny zážitky musí být perfektní. A to pobyt zde rozhodně nebude. Život zde může být drsný, ale rozhodně na dny strávené tady nikdy nezapomenete.