(Partnerský článek)

Příruční nebo též kabinové zavazadlo je to, které si berete na palubu letadla. Zde platí poměrně přísné bezpečnostní požadavky a s ohledem na ně byste ho měli balit. Podívejte se, co by rozhodně obsahovat nemělo. Dobré je ho zkontrolovat i potom, co zaparkujete na letišti. Díky tomu můžete některé věci nechat ve voze a tak o ně rozhodně nepřijdete. U bezpečnostní kontroly je nutné jejich vyhození. Než se podíváme na to, co si nesmíte zabalit, začneme věcmi, které koupíte v bezcelní zóně. Obvykle vám je dají do určených tašek, a dostanete k nim samozřejmě i účtenku. Pokud se jí prokážete, můžete si do letadla jakoukoliv takto zakoupenou konkrétní věc vzít. Není důvod mít jakoukoliv obavu z toho, že by ji příruční zavazadlo nemohlo obsahovat.

Na zbraně zapomeňte

Poměrně pochopitelné je to, že příruční zavazadlo rozhodně nesmí obsahovat jakékoliv zbraně. A to jak ty střelné, tak i jakékoliv jiné. Dokonce nesmí obsahovat ani jejich části – včetně zaměřovačů. Pokud jde o segment zbraní jako takových, tak jsou zakázány třeba i zbraně na paintball, nebo na air soft. Vzít si nelze ale ani luk, nebo kuši, či oštěp. Ty rozhodně nechte už doma, jelikož při parkování u pražského letiště byste neměli mít dané věci ani ve voze. Stejně tak jsou zakázané třeba i dětské praky, nebo dokonce takové hračky, které mohu zbraň připomínat. Do tohoto segmentu můžeme zařadit také různé paralyzéry a podobné prostředky obrany, stejně jako chemické látky, spreje a plyny – třeba pepřový sprej, který na palubu také nesmí.

Pozor na ostré hroty

I když to není zbraň, může se jednat o věc, která má ostrý hrot, nebo může mít dokonce i ostrou hranu. V takovém případě je také nutné myslet na to, že v příručním neboli kabinovém zavazadle nemají co dělat. A o co konkrétně se jedná? Mohou to být třeba holicí břitvy, nože s čepelí nad 6 centimetrů, stejně jako to mohou být také nůžky, které mají stejně dlouhou čepel. Logicky do této kategorie spadají ale i různé sekery, meče nebo šavle. Stejně tak si do letadla nesmíte vzít ani známý řezák, který má ulamovací čepel. To vše je vyhodnoceno jako věci, které mohou způsobit vážná zranění.

Co nebrat dále?

Pokud jde o segment věcí, kterými můžete přímo fyzicky ublížit, je zakázáno přepravovat i různá nářadí. A to třeba páčidla, stejně jako vrtáky nebo hroty, nebo i nářadí s hrotem, nebo ostřím. Problémem jsou též tupé předměty, jako je baseballová pálka a mnohé další, nebo to mohou být také obušky či různorodá jiná vybavení, hlavně pro bojová umění. Vše doplňuje také zákaz převozu různých strun jakéhokoliv typu, nebo specifických věcí, které také mohou být vyhodnoceny tak, že poraní.

Jak jsou na tom tekutiny a gely?

Ani zde si nesmíte vzít bez omezení do palubního zavazadla cokoliv chcete. A to, i když se jedná o věci denní potřeby, jako třeba kosmetické spreje, pasty na zuby, parfémy, stejně jako krémy a mnoho dalšího. Pokud jde o běžný prodávaný produkt, je třeba myslet na to, že jeho objem nesmí překročit 100 mililitrů. Proto si sebou berte jenom menší balení. Druhým omezením je to, že všechny dané tekutiny a gely musí být v uzavíratelném sáčku. Ten může mít každý cestující jenom jeden a celkový jeho objem nesmí překročit jeden litr. I na toto pamatujte a už doma raději rozdělte, kdo kterou věc konkrétně poveze.

Budete přepravovat i jídlo?

Pokud ano, a bude se jednat o měkké potraviny – třeba sýry, paštiky a jiné, platí zde stejné požadavky, jako u tekutin a gelů. Co však lze přepravit bez omezení, to jsou klasické suché a trvanlivé potraviny, u kterých není omezeno konkrétní množství, které můžete mít. Stejně tak to ale může být i dětské nebo kojenecké jídlo, a to na dobu konkrétní cesty.