Proslulost chrámového komplexu Angkor Vat v Kambodži občas neprávem zastiňuje mnohé další, neméně úžasné, chrámy v jihovýchodní Asii. Jedním z takových je i komplex My Son, po Angkor Vat ten druhý největší. Jedna z nejvýznamnějších památek v celé Asii byla po dlouhou dobu skryta pod příkrovem neproniknutelné džungle středního Vietnamu, nyní se ale právem vrátila na výsluní, nikoliv však náboženského, nýbrž turistického života. Plánujete svoji další zájezd do exotiky? Uvažujete o Vietnamu jako o jedné z jejích cílů? Pak nevynechejte ani chrámy My Son!

Kde se vzal komplex My Son?


Mezi 4. a 14. stoletím se na území středního Vietnamu rozprostíralo království Champa, to bylo pod silným indickým vlivem a státním náboženstvím tak mohl být jedině Hinduismus. Zatímco hlavní město říše, Simhapura, leželo asi o deset kilometrů dále a tvořilo politický střed země, duchovní centrum říše tvořilo právě My Son. Chrámový komplex sestávající celkem ze sedmi desítek chrámů však nevznikl najednou, nýbrž v několika etapách. V oblasti tak naleznete chrámy ze 4. století, stejně jako chrámy z 10. století. Část chrámů byla bohužel zničena během vietnamské války, i tak se ale stále jedná o unikátní památku světového významu, o kterém svědčí i zápis do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

K čemu komplex sloužil? A jak se k němu dostat?


V jednotlivých chrámech byla uctívána hinduistická božstva, včetně boha Šivy. Panovníci i mnozí další sem přicházeli meditovat, studovat a v neposlední řadě i umírat, neboť královské pohřebiště bylo nedílnou součástí celého komplexu.

Nejsnadnější cestou, jak toto jedinečné místo navštívit, je objednat si jednodenní výlet u některé z mnoha cestovních kanceláří v Hoi An. Poznávací zájezd do Vietnamu nabízí celou řadu lákadel, chrámový komplex My Son, je jedno z největších.